Menu

Post atricle in AuthorBG.com article minimum 300 words.

,,Byl jsem při tom"

 Komentáře autora ,,Kšandy"

Vážení! V téhle rubrice se s vámi občas rozdělím o několik  postřehů , neboť nejsem lakomý. Věřte, že není mým cílem někoho poučovat a taky lhát. Chci vás pravdivě informovat o dění kolem  nedávno narozeného dítěte,, Kšandy". O tom, jak se těžce rodil, jak roste a jak se mu v současnosti vede. Seznámím vás - pokud o to budete stát - s jeho úspěchy, ale i neúspěchy, protože  ,,není na světě ten, co by se zavděčil lidem všem." My, jeho aktéři  si každého povedeného ,,Kšandu"  užíváme a máme radost, když máte vy naši příznivci radost. Můj velký ,,guru" geniální Jan Werich jednou řekl že: ,,Herec, který umí diváka rozesmát, aniž by se podbízel - umí všechno". V komedii ,,Kšanda" se ze všech sil snažíme  slova velkého mistra naplnit.
J.S.

 

"Psaní komedie je velice tenký led. Stačí jeden chybný krok a probořím se. Humor je zatraceně těžká ,,disciplína". Vy, kritici komediálního žánru - zkuste si to někdy! Je známá věc, že dobrý komik zahraje bez problémů vážnou roli, ale naopak je to velký problém. Viděl jsem několik výborných charakterních herců, jak si s komickou rolí vůbec nevěděli rady. Tlačili na text, jako dřevorubec na pilu. Důležitý je přesný timing a slovosled. Stačí přehodit jedno slovo a je po pointě. Co je vtipné a co ne? Jak to napsat, abych si  tzv.neutíral nos židlí? Budou se tvému humoru - autore - lidi smát? " Tyhle otázky mi letěly hlavou, když jsem téměř rok psal ,,Kšandu". Po dvanácti letech jsem odešel ze souboru F.R.Čecha a rozhodl se jít vlastní i když velmi trnitou cestou. V lednu 2013 jsem se spojil  s  kamarádem Rosťou Kubou, který pak po celou dobu mého psaní působil jako můj druhý poradce a dal jsem se do díla. ( Prvním byl můj tatínek Jaromír, jeden z našich nejlepších autorů pro děti. Jeho ,,Vodnické pohádky" se dočkaly už třetího vydání a staly se bestselerem. ) Tisíckrát jsem jednotlivé scény přepisoval, mazlil se s každým slovem, s každým vtipem. Vztekal se, dupal nožkami jak splašený králík,trhal popsané papíry,radoval se,doplňoval - škrtal. Mým cílem bylo napsat hořkou komedii ze současna, ne povrchní estrádu. Měl jsem před očima komedie, při kterých jsem se moc nezasmál, ale zato jsem se často vrtěl na sedadle. Moře zbytečných slov tvářících se geniálně, které by uspaly i většího spáče než jsem já. Nekonečně dlouhé dialogy, ve kterých bylo vtipu jako šafránu.Chtěl jsem jít jinou cestou. Co nejméně vaty, velký tah na bránu! Tempo jak na horské dráze, nenechat diváka  ani jednou se zavrtět.Nesnáším ,,divadelní nudu"! Herecké obsazení jsme s Rosťou vybírali velmi pečlivě. Alchymie připomínající dění na dvoře císaře Rudolfa II. Jen na roztloukání atomu nedošlo... Začali jsme zkoušet v říjnu 2013 v Praze U Hasičů. Měli jsme z pekla štěstí. Šéf ,,Hasičů" Tomáš Spurný je skvělý člověk . Muž na svém místě. Ve všem nám vyšel vstříc - bez něj bychom to nikdy nedotáhli až do prvního představení 10.2.2014 v Karlových Varech. Nádherné lázeňské město, úžasné divadlo, nároční diváci. Až na kolonádu muselo být slyšet bušení mého srdce. Už od rána mě lynčovaly ty nejčernější myšlenky. Co když se ,,Kšanda" nebude líbit? Dají diváci po skončení představení palec nahoru nebo dolů? Hned po první scéně se ozval bouřlivý potlesk. Všechno ze mě spadlo.Diváci stejnou reakcí odměňovali každou scénu a báječně se bavili. I když jsme udělali spoustu chyb - zvítězili jsme! Karlovy Vary,moc děkujeme,nejen vaše prameny, ale i vaši diváci dovedou léčit.  Byl jsem na smrt vyčerpaný, ale tetelil jsem se štěstím. Komedie, která uspěje ve Varech nemůže být špatná.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Říká se, že čím dál od Prahy - tím lepší diváci.  Pražské publikum je rozmazlené, zvyklé na největší hvězdy a jen tak někdo ve stověžaté matce českých a moravských měst neuspěje. Vím, o čem mluvím. Zažil jsem to s  komedií ,,Čachtická paní". Výbuch, jako když praskne papiňák. Raut po představení připomínal pohřební hostinu. Všechny tyhle věci jsem měl v hlavě už dlouho před pražskou premiérou ,,Kšandy" v Divadle U Hasičů 30.3.2014. Divadlo praskalo ve švech. Ve vzduchu bylo cítit velké očekávání. V hledišti sedělo hodně významných hostů.Byli tam moji  přátelé na kterých mi velmi záleželo -  např.Luděk Sobota s manželkou Adinou , slavní fotbalisté Honza Berger a Martin Frýdek. Nechyběl ani spoluzakladatel Černého divadla v Čechách - František Kratochvíl. Velká legenda a velký člověk. Žaludek se mi svíral trémou. Už  jsme sice s ,,Kšandou" měli za sebou úspěšnou moravskou šňůru, ale Praha je Praha... Jestli nám to nevyjde,všechny dosavadní  úspěchy budou smazány a naše sebevědomí klesne pod bod mrazu. A je to tady. Je 19 hodin a pět minut. Sálem se rozezněla píseň ,,Přetržená kšanda" a po ní vchází na jeviště Rosťa v roli bezdomovce. Vzájemně si  s Míšou Kuklovou popřejeme ,,Zlom vaz" a obětní beránci jsou vhozeni napospas dravé pražské zvěři. Náš úvodní dialog provází častý smích a na konci velký potlesk. Až do konce představení prožíváme krásný sen. Děkovačka trvá snad dvacet minut. Nemůžu se toho nečekaného ,,veleúspěchu" nabažit, jsem šťastný jako malý Kšanda! Prchavá vteřino štěstí neodcházej, jsi tak sladká...Radost až do rána a ohromné povzbuzení do dalších repríz. Praha nám ukázala tu nejkrásnější tvář - vážím si toho a zůstávám na zemi, i když v tu premiérovou neděli se mi samou radostí chtělo vzlétnout. Nestane se ze mě  ,,pyšný páv Jaroslav".  Neusneme na vavřínech, máme pořád co zlepšovat, ale na tenhle březnový večer se nedá zapomenout.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Cesty osudu se jako kšandy kříží
Z nebe smůla padá a tiše se blíží
Růžové sny časem svojí barvu mění
Kšanda praská ve švech hrozí přetržení

Stačí jedna chyba uvolní se svorka
Štěstí v dálce mizí jako lehká holka
Sáhnout si až na dno není žádná hanba
Sešít už se nedá přetržená kšanda
J.S.

 

 
zpátky nahoru

Официален блог на EKM Here съвсем скоро онлайн.

Templates Premium templates free full premium themes.